Go to Top

Rodzaje chust i nosideł

  • Chusta tkana wiązana
  • Chusta elastyczna
  • Chusta kółkowa
  • Pouch
  • Nosidła miękkie tradycyjne
  • Nosidła ergonomiczne

Chusta tkana to najbardziej uniwersalny rodzaj chusty. Można w niej nosić z przodu, z boku i na plecach przez cały okres chustowania. Najbardziej obeznani w wiązaniach ludzie potrafią zawiązać w niej dziecko nawet na kilkadziesiąt sposobów!

Chusta jest tkana specjalnym splotem (skośno-krzyżowym, żakardowym, diamentowym i innymi pracującymi po skosach), dzięki czemu dobrze się dociąga i przylega do dziecka i rodzica, a zbyt mocne dociągnięcie nie jest możliwe.

Na rynku można znaleźć wiele rozmiarów chust, a najbardziej popularne to:
4 - 3,6m
5 - 4,2m
6 - 4,6m
7 - 5,2
Wybór rozmiaru chusty zależy przede wszystkim od wiązania, którego chcemy użyć, a także od gabarytów rodzica. Jeśli chodzi o wiązania dla początkujących, to chusta krótsza (rozm. 4 i 5) wystarczy na kangura z przodu i plecak prosty, natomiast dłuższa (6 i 7) na kieszonkę. Jeśli ktoś chce kupić tylko jedną chustę i używać jej do wszystkich wiązań, to rozmiar 6 (4,6m) jest najbardziej uniwersalny (przy mniej "chustożernych" wiązaniach wystarczy jeszcze raz opasać się wiszącymi ogonami).  

Wielu rodziców zadaje sobie pytanie o skład chusty - sama bawełna czy z domieszkami? Na początek polecamy 100% bawełny. Dopiero gdy rodzic oswoi się z chustą i wiązaniami, może z większą pewnością siebie zacząć przygodę z domieszkami. Chusta bawełniana jest uniwersalna, jest dobra dla każdego. Domieszki nadają chuście konkretne właściwości. Bawełna jest też o tyle wygodna, że po zabrudzeniu można ją po prostu wrzucić do pralki i już; niektóre domieszki wymagają prania ręcznego i innych szczególnych czynności dotyczących ich pielęgnacji. O rodzajach domieszek i ich wpływie na noszenie pisała nasza koleżanka na swoim blogu tutaj: link.

Chustę charakteryzuje także jej gramatura (czy jest cienka, czy gruba). Ogólnie dla początkujących najlepiej sprawdza się gramatura nieco powyżej 200g/m2 (optimum to 210-240g/m2). Taka chusta nie będzie zbyt cienka ani zbyt gruba. Warto wspomnieć, że nieco grubsze chusty co prawda wymagają większej wprawy i mocniejszych rąk, ale dużo lepiej podtrzymują ciało dziecka. Zatem takie chusty mogą lepiej sprawdzić się przy dzieciach cięższych, ale też bardziej wiotkich (np. wcześniaków, dzieci z obniżonym napięciem mięśniowym). Jednak trzeba pamiętać, że każda chusta wymaga dobrej techniki wiązania, a przede wszystkim dociągania. Jeśli opanujemy te umiejętności, możemy być pewni, że poradzimy sobie z każdą chustą.

To chusta, z której można wykonać tylko jedno wiązanie - z przodu w pionie. Jest to chusta tkana ze sztucznych włókien. Co więcej, wiązanie wymaga trzech warstw materiału na dziecku. To sprawia, że chusta ta jest mało przewiewna i można się w niej szybko spocić.

Wiązanie w całości wykonuje się bez dziecka, a umieszcza się je w chuście dopiero po zawiązaniu węzła. To sprawia, że wielu rodziców lubi ten sposób noszenia. Należy pamiętać, aby od początku wiązać ciasno, bo materiał jest elastyczny i będzie się rozciągał nie podpierając ciała dziecka w 100%.

Kolejną rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę, jest pozycja dziecka. Często się zdarza, że poły rozsunięte od kolanka do kolanka zsuwają się do środka tworząc "wisiadło", czego można nie zauważyć, bo całość jest przykryta trzecią warstwą materiału.

Nie polecamy chust elastycznych dla dzieci powyżej 8kg, ponieważ rozciągający się materiał nie jest w stanie podtrzymać tak ciężkiego dziecka.

Chusta kółkowa to świetne uzupełnienie chusty tkanej - nada się na szybkie wyjścia, zakupy, na przeniesienie dziecka z domu do auta albo na szybkie usypianie. Jest to też ten rodzaj chusty, który wiąże się najszybciej i najłatwiej, dlatego rodzice mniej uzdolnieni manualnie mogą uznać, że to właśnie ta chusta będzie ich ulubioną, a może nawet jedyną. Trzeba jednak pamiętać, że jest to chusta, która obciąża jedno ramię osoby noszącej, dlatego nie jest polecana osobom z problemami z kręgosłupem oraz dla tych, którzy chcą nosić dziecko dużo w ciągu dnia.

Najprostszy rodzaj chusty.  Musi być dobrze dobrana rozmiarem do noszącego. Można w niej nosić w pozycji kołyski, a siedzące dzieci w pionie na biodrze. Jak kółkowa obciąża jedno ramię.

Mei-tai, podaegi, ombuhimo – nosidła  z miękkim panelem wiązane pasami. Ważne jest odpowiednie dobranie szerokości panela. Szerokie pasy zapewniają komfort noszenia.

Nosidła z nieusztywnianym panelem, zachowujące pozycję żabki (szerokie przy nóżkach), zapinane na klamry.