Marta Binkowska – chustonoszenie w Poznaniu

Marta Binkowska chustonoszenie Poznań

Historia Stowarzyszenia "Poznań w chuście"

Jako członkini Stowarzyszenia „Poznań w chuście” od 2017 roku chciałabym zachować historię istnienia Stowarzyszenia . To dzięki dziewczynom i mamom działającym w Stowarzyszeniu mogłam poznać i pogłębić swoją początkową wiedzę na temat noszenia w chuście. Spotkania z innymi chustującymi mamami nadal są bardzo bliskie mojemu sercu.
Stowarzyszenie „Poznań w chuście” zostało zamknięte w 2023r.

Powstanie Stowarzyszenia.

Stowarzyszenie „Poznań w Chuście” istnieje od początku 2010 roku, jednak nieformalnie poznańskie mamy chustowe spotykają się już od marca roku 2007. Stowarzyszenie to grupa osób kochających, rozumiejących i chcących promować ideę chustonoszenia wśród innych ludzi. Organizowano w związku z tym spotkania, warsztaty i inne wydarzenia dla rodziców i osób zajmujących się małymi dziećmi. Tworzono możliwości do integracji środowiska rodzicielskiego w Poznaniu i okolicach poprzez platformę wymiany doświadczeń i informacji. Wszystkie członkinie najczęściej były młodymi mamami i starały się swoją wiedzę praktyczną przekazać dalej.

Jak działało Stowarzyszenie?

Działania Stowarzyszenia opierały się na założeniach niekomercyjnych. Starano się promować ideę bezpiecznego noszenia dzieci oraz wychowywania w bliskości i poszanowaniu potrzeb dzieci i rodziców. Regularnie organizowano:
  • bezpłatne lub nisko płatne popołudniowe i weekendowe warsztaty z noszenia,
  • comiesięczne przedpołudniowe „ Luźne spotkania chustowe”,
  • w sezonie letnim pikniki i eventy w plenerze (np. z okazji Dnia Matki i Dnia Dziecka),
  • flashomby chustowe,
  • raz w roku Międzynarodowy Tydzień Rodzicielstwa Bliskość (MTRB).
Kiedy w 2021 roku wybuchła pandemia COVID-19 Stowarzyszenie musiało ograniczyć swoje spotkania. Ważniejsze było zdrowie zarówno rodziców jak i malutkich dzieci. Jednak jak tylko to było możliwe Stowarzyszenie wróciło do wspólnych spotkań i wyjść do ZOO oraz ponownie organizowało warsztaty chustowe. Niestety ze względów finansowych w 2023 roku Stowarzyszenie musiało zamknąć swoją działalność.
W Poznaniu nadal można się spotykać na kawach z chustą.
Napisz do mnie – dam Ci znać kiedy i gdzie spotkasz chustujących rodziców 🙂
>>> martaichusty@gmail.com <<<
stowarzyszenie poznań w chuście marta binkowska
Scroll to Top